Puan ver
İzlenecekler listene ekle

Sherlock

(2010)
8.4
YORUM YAZ (1)
deditanri 6

deditanri (07.02.2018 11:34)

bu diziye ait en büyük üzüntüm şudur;
- spoiler -
dizi, filmine nazaran karakterleri kitaptakine daha uygun şekilde seçmiştir. robert downey jr.'dan daha fazla sosyapat görünümlü benedict, hem karaktere hem de izleyicinin görsel zevkine adete bir şölen yaşatmıştır.

ancak

yapımcı/senarist artık her kimse, kaldıramayacağı yükün altına girmiş, önce moriarty'yi sonra da sherlock'u öldürmüş; sonra da ikisini birlikte diriltmiştir. olaylar burada karmaşıklaştı işte..

senarist sherlock'u diriltme yolunu bulamadı. bulamadığı gibi bunu dizi içerisinde "fanboylar" aracılığıyla izleyicilere sundu. fanboylar sherlock'un kurtulma teorilerini dizi içerisinde izleyiciye sundu ancak yapımcıları bile tatmin etmeyen bu yolların izleyicileri hiç memnun etmeyeceği biliniyordu ve koca yapım "elimize yüzümüze bulaştırdık ve içinden çıkamıyoruz" dedi. nereden anladım? sherloch en yakın arkadaşı(?) doktor watson'a "nasıl kurtulduğumu söylesem buna inanmazsın/özel güçlerim olduğunu düşünürsün!" diyerek seyircinin aklı ile dalga geçti.

dahası var, çıkarılan özel bölümde diğer bölümlerin yeni bir senaryo değil sherlock kitaplarındaki kısa hikayeden alıntılandığını(düpedüz intihal) seyirciyle paylaşılan bölümü çekti; ölümcül gelin. gerçi bunu da "korkunç gelin" olarak çevirdiler ya, neyse.
neydi, bir gelin, herkesin önünde kendini öldürüyor, sonra diriliyor, ve sonra tekrar diriliyor..
"bir kere dirilirsen bir daha ölmezsin."

sanırım çıkış yolunu yine esinlendikler kitaplarda buldular ancak standart izleyiciler için olmasa da, en azından benim için artık büyüsünü kaybetmiş durumda. ha, konunun unutulması için mi çekim bu kadar geciktiriliyor bilmiyorum ancak kafamdaki soru işaretleri gitmeden bir diziye kanalize olup tam manasıyla içselleştiremiyorum. yani aradan ne kadar süre geçerse geçsin "sherlock nasıl dirildi?" sorusu hep aklımda olacak.
- spoiler -

bunların dışında, standart bir dizi izleyicisi olarak yorumlamam gerekirse: efsane dizi :)


Bu işlem için giriş yapmalısınız.